m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Panele podłogowe znajdują się niemal w każdym domu. Wiele osób decyduje się na ich zakup ze względu na m.in. bogatą gamę kolorystyczną do wyboru, przystępną cenę i łatwość w montażu. W jednym z  ostatnich wpisów przedstawialiśmy, jakich błędów należy unikać podczas montażu paneli a w dzisiejszym przyjrzymy się najpopularniejszym uszkodzeniom paneli, jakie mogą się zdarzyć oraz wymienimy sposoby ich naprawy.

ZARYSOWANIA- MARKER LUB MASA

Niestety, niektóre modeli paneli wraz z niską ceną, mogą wiązać się z ich łatwym uszkodzeniem. Najczęściej są to drobne zarysowania lub ubytki, powstające w czasie upadku ciężkich, a  także ostrych przedmiotów. Ponadto, mogą powstać także wskutek braku odpowiedniego zabezpieczenia nóżek foteli i krzeseł – w ten sposób niezwykle łatwo o zarysowania. Jak usunąć rysę powstałą na panelu?

Sposób pozbycia się rysy zależy m.in. od jej głębokości i wielkości. Pierwszym i jednym z popularniejszych sposobów jej eliminacji są markery maskujące i zestawy naprawcze. Flamastrów możemy użyć jedynie przy niewielkich i stosunkowo płytkich zarysowaniach, które spowodowały jedynie uszkodzenie wierzchniej warstwy panelu. Drugi sposób, bardziej trwały, to masa naprawcza, którą należy dobrać do koloru i odcienia paneli.

Jest niezwykle ważne, aby zarysowania i inne uszkodzenia panelu naprawiać zaraz po ich powstaniu, ponieważ niezabezpieczone mogą się pogłębić i doprowadzić nawet do pęknięcia panelu.

JAK WYGLĄDA UZUPEŁNIANIE UBYTKÓW MASĄ?

W tym celu należy zaopatrzyć się w specjalny zestaw, którego głównym elementem jest masa reperująca, często sprzedawana wraz z lakierami, uszczelniaczami, a także pędzelkiem oraz szpatułką. Jego cena to ok. 50 zł.

Na początku należy oczyścić uszkodzone miejsce za pomocą szpachelki. Kolejny krok to wcieranie wypełnienia w kolorze panelu – jest naprawdę istotne, aby dobrze go dobrać.

Gdy nałożymy masę, jej nadmiar usuwamy przednią krawędzią szpachelki. Kolejny krok to odtworzenie struktur drewna przy użyciu dwóch kolorów masy naprawczej. Na koniec pozostaje przetarcie powierzchni bawełnianą szmatka i zabezpieczenie jej lakierem. Co ważne, jeżeli mam do czynienia z  głębokimi uszkodzeniami, może być konieczna wymiana jednego elementu lub nawet całej podłogi. Warto jednak dodać, że przy większości ubytków nie jest konieczna wymiana podłogi, a jedynie uzupełnienie wgłębienia maską lub markerem.

A CO W PRZYPADKU, GDY MUSIMY WYMIENIĆ PANEL?

W takim przypadku trzeba skupić się jedynie na wycięciu wyszczerbionego elementu podłogi. Co ważne, przy zakupie nowych paneli powinniśmy zaopatrzyć się w kilka ich dodatkowych sztuk, aby dysponować w razie potrzeby tym samym kolorem panelu.

Aby usunąć wybrany panele lub panele, należy użyć wgłębnej pilarki tarczowej. Równie dużą precyzją należy wykazać się podczas wstawiania nowych paneli – dopasować ich szerokość, zeszlifowując precyzyjnie brzeg z wpustem i obcinając pióro w złączu wzdłużnym. Nowy panel musi ciasno wypełniać miejsce naprawy tak, abyśmy nie wyczuwali uskoku w połączeniach. Na koniec należy nałożyć klej do paneli na łączone krawędzie.

Na tak zamontowany panel nie powinniśmy wchodzić minimum przez następne 12 godzin. Najczęściej, do wymiany panelu dochodzi w sytuacji, gdy rysa lub ubytki są tak głębokie, że pozostawienie ich wpłynęłoby negatywnie na wygląd i estetykę całej podłogi.

CYKLINOWANIE

Kolejnym sposobem na pozbycie się głębokich rys, których jest dużo, jest cyklinowanie. Co ważne, cyklinowanie możemy przeprowadzić jedynie na tych panelach, których warstwa wierzchnia ma grubość co najmniej 8 milimetrów.
Cyklinowanie polega na zeszlifowaniu około 2 mm. warstwy forniru. Po tej czynności należy polakierować panele lub poddać je olejowaniu, czy też woskowaniu.

PLAMY NA PANELACH

Znacznie częściej od poważnych zarysowań (zwłaszcza w przypadku, gdy wybraliśmy panele o wysokiej odporności na ścieranie), na naszych panelach mogą występować różnego rodzaju plamy, które również mogą w znaczący sposób wpłynąć na estetykę podłogi.

Zazwyczaj, w większości przypadków można je łatwo usunąć zwykłym detergentem. Jednak jeżeli mamy do czynienia ze szczególnie trudną plamą, konieczne może się okazać odświeżenie podłogi przy użyciu specjalnego środka, Będą one się różnić w zależności od rodzaju paneli oraz ich sposobu zabezpieczenia. Ponadto, plamy można usunąć również przy pomocy drobnoziarnistego papieru ściernego – szlifując plamę. Po tej czynności, należy użyć oleju naprawczego.

Uszkodzenia paneli, zarysowania, czy też plamy mogą zdarzyć się każdemu z nas. Aby maksymalnie im zapobiec i zapewnić sobie trwały oraz wysoce wytrzymały produkt, warto zdecydować się podczas zakupu na panele nieco droższe, ale o wysokiej klasie ścieralności, użyteczności oraz grubości – minimum 10 mm.