m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Wielu z nas, decydując się na zakup paneli podłogowych, oddaje ich montaż w ręce profesjonalistów – zazwyczaj ekipy przeprowadzającej remont w naszym mieszkaniu. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy chcemy wykonać montaż “na własną rękę”. Jakie są najczęstsze błędy, które możemy popełnić podczas montażu paneli?

PO PIERWSZE – INSTRUKCJA, KTÓREJ NIE CZYTAMY

Zanim zaczniesz montować panele, koniecznie zapoznaj się z ich instrukcją układania. Może się ona różnić w zależności od rodzaju paneli, jak i producenta. Pamiętaj, że jeżeli nie zastosujesz się do instrukcji dołączonej do zakupionych paneli, musisz liczyć się z komplikacjami, zarówno podczas samego ich układania, jak i w późniejszym użytkowaniu. Niestety, do jednych z częstszych błędów podczas układania paneli, należy właśnie pominięcie etapu zapoznania się z instrukcją montażu.

PO DRUGIE – BRAK ODPOWIEDNIEJ AKLIMATYZACJI

Aklimatyzacja paneli ma szczególne znaczenie, zwłaszcza podczas układania podłogi z paneli laminowanych i winylowych. Ma ona na celu odpowiednie przygotowanie paneli do ich ułożenia. Na czym to polega? Należy pozostawić panele w miejscu do tego przeznaczonym na minimum 24 godziny.

Dzięki temu, panele lepiej dopasują się do temperatury wnętrza i poziomu wilgotności. W efekcie,  podłoga będzie mniej narażona na wypaczenia. Błędem jest montowane paneli od razu po ich przewiezieniu ze sklepu.

PO TRZECIE – BAZA, KTÓRA JEST NIEODPOWIEDNIA

Przed montażem należy dokładnie sprawdzić stan podłoża – zawrócić szczególną uwagę na ewentualne nierówności i zmiany strukturalne. Posadzka powinna być bezwzględnie czysta i wolna od tłuszczu, kurzu, resztek farby.

PO CZWARTE – ZŁY RODZAJ PODŁOŻA

Przed montażem należy dokonać pomiaru wilgotności betonu, czyli pomiaru CM. W przypadku układania paneli na ogrzewaniu podłogowym należy sprawdzić, czy temperatura powierzchni paneli nie będzie przekraczała 26 stopni. W miarę potrzeby, można też ułożyć na podłodze specjalne maty wyciszające. Upewnij się, że panele, które montujesz, nadają się do układania na ogrzewaniu podłogowym!

PO PIĄTE – BRAK CIERPLIWOŚCI

Jeśli montujesz panele na wylewce betonowej musi ona dobrze wyschnąć. Jest to warunek konieczny! Wilgotność podłogi powinna być na maksymalnym poziomie około 2% do 3% – daje to mniej więcej miesiąc od jej wykonania.

Kolejna kwestia dotyczy odpowiedniego zatrzaśnięcia zatrzasków panelu. Zwróć uwagę, aby dobrze się połączyły. W przeciwnym wypadku, w późniejszym czasie możesz zobaczyć szpary pomiędzy panelami, które wyglądają nieestetycznie i wpływają na ogólny odbiór podłogi oraz jej niestabilność.

PO SZÓSTE – BRAK IZOLACJI

Nie jest to konieczność a możliwość, z której powinieneś skorzystać. Zastanów się więc, czy nie warto położyć dodatkowej folii paroizolacyjnej pod panele. Jest ona o tyle istotna, ponieważ wpływa na obecność wilgoci. Co się stanie, gdy o niej zapomnisz? Wilgoć pochodząca z betonu może dostać się do paneli. Nietrudno się domyślić, że doprowadzi to do ich zniszczenia.

PO SIÓDME – ZŁY KIERUNEK UKŁADANIA

Właściwe ułożenie paneli ma duży wpływ na efekt końcowy. Pamiętaj, że aby izolacja była skuteczna, pasy folii muszą na siebie zachodzić. Podkład powinien być ułożony prostopadle a panele należy kłaść równolegle do kąta padania promieni słonecznych.

PO ÓSME – ZAPOMINANIE O DYLATACJI

Wiadomym jest, że panele (podobnie jak drewno) “pracują. Co za tym idzie, pod wpływem różnych czynników rozszerzają się. Musimy pamiętać, aby pomiędzy krawędzią ostatnich paneli a ścianą pozostawić wolne miejsce. W przeciwnym razie, panele mogą się wybrzuszać a w konsekwencji – niszczyć.

A CO W PRZYPADKU PANELI WINYLOWYCH?

Należy zaznaczyć, że błędy występujące podczas montażu paneli winylowych nie są spowodowane ich złym dopasowaniem, ale najczęściej niewłaściwym przystosowaniem paneli przed położeniem – mowa tu głównie o aklimatyzacji w odpowiedniej, pokojowej temperaturze.

Jeżeli zakupiłeś właśnie panele winylowe i chcesz je samodzielnie zamontować, powinieneś zwrócić uwagę na kilka poniższych elementów, niezbędnych aby proces montażu przebiegł tak, jak należy.

AKLIMATYZACJA

Pamiętaj, że panele winylowe przed położeniem muszą pozostać w temperaturze pokojowej przez minimum 48 godzin przed rozpoczęciem montażu. Jaka to temperatura? Powinna ona wynosić od 18 do 26 stopni zarówno przed, w trakcie, jak i po instalacji. Czy mogą wystąpić jej wahania? Temperatura powinna być stała i nie zmieniać się więcej niż o 2 stopnie.

OGRZEWANIE

Kolejną kwestią jest ogrzewanie pomieszczenia, w którym montujemy podłogę winylową – istotnym jest, aby na wspomniane 48 godzin wcześniej, przed, w trakcie i po instalacji, temperatura grzania, którą możemy ustawić ręcznie, wynosiła maksymalnie do 27 stopni. Największe różnice temperatur mogą występować między dniem i nocą, dlatego należy ich unikać i utrzymywać na równym poziomie.

LINIA ŚRODKOWA

Podczas montażu upewnij się, że ustaliłeś linię środkową a także, że na obwodzie dobrałeś odpowiedni rozmiar. Linia środkowa ma znaczenie przy ustaleniu odpowiednich cięć i dopasowania paneli do danej powierzchni.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

podobnie jak wspominaliśmy już wcześniej, zanim przystąpisz do montażu winyli upewnij się, że podłoże jest czyste, suche, równe i wolne od pęknięć.

SZCZELINA DYLATACYJNA

Między panelem a ścianą należy pozostawić szczelinę dylatacyjną o grubości 2 mm. Przypomnijmy, że pod wpływem wilgoci i rożnych temperatur, panele nieznacznie zmieniają swoje wymiary. Dlatego właśnie wzdłuż ścian, szczelina dylatacyjna jest niezbędna. Podobnie rzecz wygląda w przypadku innych, stałych elementów, takich jak futryny drzwi czy też rury grzewcze. Obszary większe niż 10 mx 10 m, wymagają użycia rozszerzenia/złączki 5 mm.

KONSERWACJA PANELI PO MONTAŻU

Po zakończonym montażu paneli winylowych, należy zamieść dokładnie podłogę i usunąć z niej wszelkie pozostałości, czyli pył i żwir. Możesz użyć również wilgotnego mopa z neutralnym środkiem czyszczącym.

Jesteśmy pewni, że biorąc pod uwagę powyższe wskazówki, montaż paneli winylowych w Twoim domu lub biurze przebiegnie sprawnie, a ich kondycja przez długi czas będzie utrzymywać się na wysokim poziomie.