m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Ścieralność paneli jest jedną z ich najistotniejszych cech. Przed każdym zakupem paneli, powinniśmy więc dokładnie przeanalizować nasze potrzeby względem trwałości i wytrzymałości paneli i dobrać do nich odpowiedni produkt.

Ścieralność może być różna. Z reguły, tanie panele będą o wiele bardziej podatne na niszczenie powierzchni, a panele droższe dłużej zachowają swój pierwotny wygląd. Będą też służyły nam przez dłuższy czas.

KLASY ŚCIERALNOŚCI

W celu umożliwienia kupującym właściwego wyboru, wprowadzono klasyfikację ścieralności na podstawie testu Tabera. Test polegał na liczeniu, po ilu obrotach tarczy ściernej powierzchnia danego panelu ulegnie zniszczeniu. Na tej podstawie, możemy określić następujące klasy ścieralności:

  • 22 AC2 – panele przeznaczone do sypialni i innych pomieszczeń, które nie są tak intensywnie użytkowane
  • 31 AC3 – dobre do pokoju dziecięcego, kuchni czy salonu
  • 32 AC4 – sprawdzą się w korytarzu, przedsionkach, gabinetach
  • 33 AC5 – najtwardsze i najbardziej wytrzymałe panele, które z powodzeniem można umieścić w korytarzu, pokoju dziecięcy czy pomieszczeniu technicznym

Oznaczenie AC to wytrzymałości paneli na ścierania, a poprzedzająca je liczba to tzw. klasa użyteczności.

Tak też możemy wyróżnić:

  • 22 – do średnio obciążonych pomieszczeń na użytek prywatny
  • 31 i 32 – do słabo obciążonych pomieszczeń na użytek publiczny
  • 33 i 34 – do mocno obciążonych pomieszczeń na użytek publiczny

WEŹMY POD LUPĘ TWARDOŚĆ DREWNA

Jak się okazuje, o ścieralności danego drewna decyduje jego rodzaj. Określa ją liczba według skali Brinella – BHN. Liderami w tej kwestii są gatunki egzotyczne, takie jak wenge, irokko, jatoba czy merbau, natomiast z krajowych gatunków, wyróżnić należy klon, wiąz, jawor i gruszę. Najsłabiej wypadają sosny, jodły i świerki.

Nie bez znaczenia jest również jakość lakieru na panelach i liczba warstw lakieru.

CZY KLASA ŚCIERALNOŚCI JEST NAJWAŻNIEJSZYM PARAMETREM?

Ścieralność jest cechą, która wpływa bezpośrednio na trwałość paneli. Im wyższa więc klasa, tym wyższa jest odporność danej podłogi, a to ma niebagatelne znaczenie przy wyborze paneli do konkretnego pomieszczenia.

Panele podłogowe winylowe firmy Expona to produkty, które zostały zaliczone do najwyższych grup klasyfikacyjnych, czyli AC4 lub AC5. Dzięki temu, z powodzeniem można stosować je nawet w pomieszczeniach użyteczności publicznej, biurach, siłowni, kawiarni, gdzie będą zachwycać wyglądem przez wiele lat.