m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Rodzaj wykończenia podłogi ma bezpośredni wpływ na komfort korzystania z pomieszczenia, dlatego już na etapie projektowania domu bądź planowania aranżacji mieszkania warto pomyśleć nad odpowiednim rozwiązaniem.

Obecnie największą popularnością cieszą się panele podłogowe, które są ciekawą alternatywą w stosunku do tradycyjnych parkietów drewnianych czy podłóg wykonanych z płytek ceramicznych. Jednak panele występują w kilku odmianach, które w istotnym stopniu różnią się kluczowymi parametrami.

W związku z tym w dzisiejszym artykule skonfrontujemy ze sobą dwa najważniejsze rozwiązania, a mianowicie panele winylowe oraz panele drewniane. Porównamy wszelkie wady i zalety oraz wybierzemy zwycięzcę tego pojedynku.

PANELE DREWNIANE

To w rzeczywistości deski warstwowe, które w odróżnieniu od zwykłych paneli laminowanych są wykonane w całości z naturalnego surowca. To propozycja, która powinna usatysfakcjonować wszystkie osoby, które marzą o pięknej drewnianej podłodze, a jednocześnie szukają rozwiązania znacznie wygodniejszego w montażu niż klasyczny parkiet.

W większości przypadków panele drewniane zbudowane są z trzech oddzielnych warstw. Środkową i spodnią wykonuje się z miękkiego drzewa iglastego, natomiast warstwę wierzchnią tworzy twarde i wysokogatunkowe drewno, które jest pokryte zabezpieczającą warstwą specjalnego lakieru. Takie panele są proste w montażu i doskonale komponują się z pomieszczeniami zaaranżowanymi w stylu klasycznym i rustykalnym.

Jednak panele drewniane mają również swoje wady, o których nie można zapominać.

  • Największym mankamentem tego rozwiązania jest podatność na wysoką temperaturę oraz wilgoć. Panele drewniane pod wpływem tych czynników mogą się odkształcać, dlatego nie powinny być montowane w pomieszczeniach takich jak kuchnia, czy łazienka.
  • W przypadku paneli drewnianych bardzo ryzykowna jest instalacja ogrzewania podłogowego. Wątpliwa wydaje się również ich wytrzymałość.  Panele drewniane pokrywane są specjalną warstwą zabezpieczającą, jednak z czasem ulega ona wytarciu, dlatego po kilku latach intensywnej eksploatacji panele płowieją oraz niszczeją na skutek otarć.

Oczywiście można przywrócić im dawny blask oraz estetyczny wygląd, jednak niezbędne stają się specjalne zabiegi renowacyjne, które wiążą się z dodatkowymi kosztami.

PANELE WINYLOWE

Panele winylowe to zupełnie inny produkt, który wykonany jest z kilku warstw materiałów syntetycznych, takich jak PCV oraz poliuretan, dlatego mogą występować w kilku wariantach kolorystycznych oraz przybierać różnorodne wzornictwo.

Bez problemu można je dopasować do każdego rodzaju wnętrza, jednak na tym lista ich zalet się nie kończy. Panele winylowe obecnie cieszą się znacznie większą popularnością od paneli drewnianych, ponieważ oferują o wiele szersze spektrum możliwości.

Panele winylowe w przestrzeni komercyjnej. Fot. Expona

Panele winylowe w przestrzeni komercyjnej. Fot. Expona

 

ZALETY PANELI WINYLOWYCH

  • cena – panel winylowy jest znacznie tańszy od produktu wykonanego z drewna,
  • trwałość – panele winylowe są odporne na zarysowania oraz pęknięcia,
  • wytrzymałość – winyl jest odporny na wilgoć oraz wysoką temperaturę,
  • montaż – szybki, prosty i wygodny montaż przy użyciu kleju,
  • akustyka – panele wykonane z winylu zapewniają doskonałą izolację akustyczną,
  • komfort  – powierzchnia wykonana z poliuretanu jest miękka, antypoślizgowa i ciepła,
  • zastosowanie – to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Doskonale sprawdza się w domu oraz pomieszczeniach biurowych i handlowych.

W przeciwieństwie do paneli drewnianych, panele LVT mogą być bez obaw stosowane w pomieszczeniach o różnorodnej specyfice. Syntetyczny materiał sprawia, że posadzka jest bardzo wytrzymała, nie ulega zniszczeniu, a ekspozycja światła nie powoduje blaknięcia.

Panele winylowe można czyścić przy pomocy wody oraz klasycznych środków czystości. To wygodne rozwiązanie, które z pewnością usatysfakcjonuje wiele osób marzących o pięknej i funkcjonalnej posadzce.

Zwolennicy paneli drewnianych często upierają się, że preferowane przez nich rozwiązanie jest znacznie atrakcyjniejsze, jednak my uważamy, że nie jest to do końca prawda. Panele winylowe również zachwycają pięknym wyglądem, który może doskonale imitować strukturę drewna. Dzięki nowoczesnym technologiom możliwe jest przygotowanie szczegółowego nadruku, w którym słoje drewna doskonale komponują się ze sobą i tworzą spójną całość. Co więcej, cena paneli winylowych jest przystępna i atrakcyjna.

PODSUMOWANIE

W naszej opinii spośród dwóch wyżej wymienionych propozycji to panele winylowe zasługują na miano zwycięzcy pojedynku. To rozwiązanie w rzeczywistości nie ma żadnych większych wad, które mogłyby mieć rzeczywisty wpływ na komfort korzystania z danego pomieszczenia. Potwierdzeniem naszej tezy jest zachowanie konsumentów, którzy znacznie częściej wybierają panele winylowe.

Aby poznać cennik paneli winylowych, zapraszamy na naszą stronę internetową.