m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Panele winylowe to charakterystyczne rozwiązanie, które coraz częściej zdobi podłogi naszych mieszkań. Nic w tym dziwnego, ponieważ panele wykonane z winylu posiadają wiele istotnych zalet, które mają bezpośredni wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniach.

Wyróżniają się trwałością, atrakcyjnym wyglądem, a ponadto są ciche i wodoodporne. Cieszą się rosnącą popularnością, dlatego dzisiejszy wpis adresujemy do wszystkich osób, które w najbliższym czasie planują wykonać w domu lub mieszkaniu podłogę winylową. Stworzyliśmy dla Was poradnik, w którym poruszymy najważniejsze kwestie odnoszące się do samodzielnego montażu.

PRZYGOTOWANIE DO MONTAŻU PANELI

Zanim rozpoczniecie montaż, powinniście zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi, które są niezbędne do tego typu prac. Potrzebna Wam będzie pilarka tarczowa lub wyrzynarka, klocki dystansowe, miara, ołówek oraz taśma klejąca. Następnie musicie dokładnie zmierzyć powierzchnię podłogi, biorąc pod uwagę kierunek układania paneli oraz przygotować podłoże. Ten ostatni element jest bardzo ważny, ponieważ od niego w głównej mierze zależy efekt końcowy.

Niedokładność na tym etapie może skutkować nierównościami oraz wieloma innymi problemami, które mogą dotyczyć zarówno wyglądu, jak i funkcjonalności podłogi. Panele winylowe powinny być układane na twardych stabilnych i płaskich, podłożach, których wilgotność nie powinna przekraczać 2 proc. w przypadku podłoża cementowego i wartości 0,5 proc. w przypadku podłoża anhydrytowego. Jeżeli zauważyliście jakiekolwiek nierówności lub odchylenia, powinniście je usunąć przed rozpoczęciem właściwego montażu.

MONTAŻ PANELI

Przygotowaliście już podłoże? Czas rozpocząć montaż, który wbrew pozorom jest bardzo łatwy i szybki. Ważne jest miejsce, w którym rozpoczniecie układanie paneli winylowych. Powinien to być narożnik pomieszczenia, od którego układanie kolejnych warstw będzie przebiegać zgodnie z kierunkiem padaniem światła. Panele marki Expona są przystosowane do montażu na klej dyspersyjny. To metoda, która jest skuteczna, a jednocześnie bardzo prosta, ponieważ panele można naklejać od razu do idealnie równego podłoża.

METODA POPRZEZ NAŁOŻENIE – KROK PO KROKU:

1. Nałóżcie panel, który ma być dopasowany dokładnie na ostatnim zainstalowanym panelu, upewnijcie się, że kolor oraz kierunek wzoru odpowiada zainstalowanemu już panelowi.
2. Nałóżcie kolejny panel w ten sposób, aby przylegał on do ściany całą powierzchnią krawędzi.
3. Wyznaczcie linię wzdłuż przeciwległej do ściany krawędzi nałożonego panelu,
4. Odetnijcie nadmiar wzdłuż wyznaczonej linii, sprawdźcie, czy docięty element pasuje.
5. Przyklejcie panel.
6. Powyższe kroki należy powtórzyć wzdłuż całego obwodu.

METODA PRZY UŻYCIU RYSIKA – KROK PO KROKU:

1. Nałóżcie panel, który ma być dopasowany dokładnie na ostatnim zainstalowanym panelu, upewnijcie się, że kolor oraz kierunek wzoru odpowiada zainstalowanemu już panelowi.
2. Ustawcie długość rysika tak, aby odpowiadała wielkości  panelu koniecznego do zainstalowania wzdłuż ściany.
3. Przesuwając koniec rysika wzdłuż ściany, zaznaczcie linię odcięcia upewniając się, że rysik prowadzony jest pod kątem prostym do ściany.
4. Odetnijcie nadmiar wzdłuż wyznaczonej linii.
5. Sprawdźcie czy docięty element pasuje.
6. Przyklejcie panel.
7. Powyższe kroki należy powtórzyć wzdłuż całego obwodu.

PODSUMOWANIE

Montaż paneli winylowych nie powinien stwarzać większych problemów, jednak jesteśmy świadomi, że wielu z nas nie ma czasu lub chęci zmagać się z tego typu pracami. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług naszej firmy. Zapewniamy szybką, terminową i sprawną realizację każdego zlecenia.