m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Styl skandynawski na dobre zagościł w polskich domach. Minimalistyczny design oraz chłodne kolory w idealny sposób łączą estetykę z funkcjonalnością.

Powstanie stylu skandynawskiego jest ściśle związane z surowym i zimnym klimatem. Przez brak słońca i długotrwałe zimy konieczne było odnalezienie praktycznych rozwiązań rozjaśniających wnętrza domów. By wprowadzić nieco światła, mieszkańcy Skandynawii postawili na drewno, jasne, pastelowe barwy oraz ponadczasową biel.

fot. Expona

fot. Expona

PO SKANDYNAWSKU, CZYLI JAK?

Styl skandynawski to przede wszystkim umiejętne dopasowanie wszystkich elementów składających się na wystrój wnętrza. Nie ma tu miejsca na przypadek – każdy, najmniejszy nawet drobiazg powinien tworzyć spójną całość, pasującą do siebie, niczym elementy układanki. Niezwykle istotny jest dobór kolorów i kształtów. Niektóre elementy mają pozostać na drugim planie, inne zaś powinny przyciągać uwagę. Ważne jest jednak zachowanie równowagi między nimi, ponieważ tylko wtedy dane wnętrze będzie zachwycać swoim wyglądem.

Przestrzenne, a przy tym przytulne wnętrze skandynawskie charakteryzuje się wykorzystywaniem stonowanych kolorów oraz czystością formy. Elementem charakterystycznym jest również naturalne drewno, które nieraz barwione jest na kolor biały. Nie bez znaczenia jest również podłoga. Projektując wnętrze w stylu skandynawskim warto postawić na nowoczesne płytki lvt będące jednym z najciekawszych produktów wnętrzarskich na rynku podłóg.

fot. Expona

fot. Expona

ZALETY PŁYTEK LVT

Posiadają one wiele zalet, dzięki czemu podłogi winylowe są niezwykle trwałe, funkcjonalne, a przy tym doskonale wpasowujące się w klimat Skandynawii. Równie często wykorzystywanym rozwiązaniem jest podłoga drewniana. Deski mogą pozostać w swoim naturalnym kolorze, choć zdarza się, że są one specjalnie bielone, by jeszcze bardziej pasowały do chłodnego, skandynawskiego wnętrza.

fot. Expona

fot. Expona

Projektując skandynawskie wnętrze należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej równowagi. Powinniśmy unikać sytuacji, w której wiele elementów rywalizuje ze sobą, rzucając się w oczy. W takiej sytuacji trudno o koncentrację, a nadmiar otaczających nas bodźców może źle wpływać na samopoczucie. Zamiast tego, znacznie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na spokój, dzięki któremu mieszkanie będzie miejscem, w którym można się wyciszyć i zrelaksować. Warto o tym pamiętać już podczas planowania urządzania wnętrza.