m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Piękna pogoda za oknem zachęca do tego, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. To także dobry moment, by przygotować do sezonu letniego nasze tarasy i balkony, by pięknie się prezentowały i zachęcały do spędzania czasu na zewnątrz. Jednym z najważniejszych elementów wykończenia jest wybór odpowiedniej podłogi tarasowej. Na co należy zwrócić uwagę?

JAKIE POWINNY BYĆ PANELE PODŁOGOWE NA TARAS?

Niezależnie od tego, czy taras posiada zadaszenie, czy nie, będzie on narażony na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, grad i śnieg, a także na zmienne temperatury. Dlatego też panele podłogowe na taras powinny być przede wszystkim odporne na wilgoć oraz na działanie niskich temperatur, w tym takich poniżej zera.

Co więcej, podłoga tarasowa wystawiona będzie także na silne działanie promieni UV, musi być zatem odporna na płowienie, a także zarysowania, które mogą powstać podczas przesuwania ciężkich mebli ogrodowych.

PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ

Oprócz wspomnianych wyżej warunków, podłoga tarasowa musi być też oczywiście funkcjonalna. Dobrze więc, jeśli jej powierzchnia będzie plamoodporna oraz łatwa w utrzymaniu i czyszczeniu. Warto także zadbać o to, by powierzchnia była antypoślizgowa, co jest szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci. Zwróćmy także uwagę na stopień ścieralności wybranej posadzki – im mniejszy, tym lepiej.

Pamiętajmy, że niektóre rodzaje podłóg tarasowych, na przykład te wykonane z drewna, będą wymagać od nas regularnej impregnacji.

CZY PANELE WINYLOWE SPRAWDZĄ SIĘ NA TARASIE?

Panele winylowe mimo wielu zalet, nie są popularnym wyborem na taras. O ile spełniają one wiele z wymaganych warunków dla podłóg zewnętrznych – są bowiem antypoślizgowe, wodoodporne i łatwe w utrzymaniu, pamiętajmy, że posadzka tarasowa, przynajmniej w polskich warunkach musi być także mrozoodporna. Co więcej, panele winylowe wymagają także równego podłoża, dlatego przed ich położeniem konieczne jest wykonanie wylewki samopoziomującej, co w przypadku niektórych tarasów nie jest możliwe.

O ile jednak panele LVT nie są najlepszym wyborem na taras, świetnie sprawdzą się w coraz bardziej modnych ostatnio przydomowych ogrodach zimowych. Dzięki temu, że bez problemu możemy połączyć je z ogrzewaniem podłogowym, doskonale sprawdzają się jako posadzka właśnie w takim pomieszczeniu. Wśród nich znaleźć możemy modele, które prezentują się równie dobrze, jak podłoga wykonana z drewna, jednak charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na wilgoć, co jest szczególnie ważne w tego typu pomieszczeniach.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii panele winylowe są także wyjątkowo odporne na zarysowania i uszkodzenia, a dodatkowo nie są tak zimne w dotyku, jak płytki ceramiczne i zdecydowanie przyjemniejsze w użytkowaniu.