m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Panele podłogowe na ścianie? Brzmi może nieco abstrakcyjnie, jednak rozwiązanie to coraz częściej możemy spotkać w aranżacjach biur, gabinetów, ale też domów prywatnych. Zamiłowanie do natury i naturalnych materiałów sprawiło, że w ostatnich latach szczególnie docenia się i wykorzystuje drewno w wystroju wnętrz również w postaci paneli podłogowych, które montuje się na ścianach. Warto więc odkryć zastosowanie paneli podłogowych na nowo, a raczej… na ścianie!

GATUNEK DREWNA I JEGO WYBARWIENIE

Decyzja dotycząca gatunku drewna oraz jego wybarwienia jest zawsze indywidualna, jednak musimy pamiętać, że determinuje ona charakter całego wnętrza. Na rynku dostępnych jest tak wiele gatunków, rodzajów i wybarwień drewna, desek drewnianych i paneli winylowych, że z pewnością każdy z nas wybierze coś dla siebie.

Drewno na ścianie pasuje praktycznie do każdego stylu wnętrza, zarówno do surowego, skandynawskiego minimalizmu (doskonale sprawdzi się tu chłodny, zimny odcień paneli, wręcz biały lub szary, jak i rustykalnego. Jak już wspominaliśmy, możemy wybrać dla nich dowolne miejsce w domu – sprawdzą się w sypialni, gabinecie, salonie czy też przedpokoju. Wszystko zależy jedynie od naszego pomysłu i wyobraźni na wykreowanie własnej przestrzeni. Dzięki bogactwu kolorystycznemu, panele można wykorzystać nie tylko na jako dekoracyjny element ścienny ale również np. wezgłowie łóżka, co stanowi doskonały sposób na zintegrowanie podłogi z innymi elementami wystroju. Panele na ścianie ułatwiają też wydzielenie części dziennej pokoju od części sypialnej.

JAK MONTOWAĆ PANELE NA ŚCIANIE?

Panele można mocować do ściany w orientacji pionowej lub poziomej. Wszystko zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać  a także od szerokości ściany oraz wystroju wnętrza – w jednym lepiej sprawdzą się panele pionowe, w innym poziome. Pamiętajmy, że ułożenie pionowe paneli optycznie doda pomieszczeniu kilkadziesiąt centymetrów wysokości a umieszczenie poziome spowoduje optyczne wydłużenie ściany. Rozwiązanie to będzie korzystne np. w małych pomieszczeniach, w których chcemy “uzyskać” parę centymetrów.

Zanim przystąpimy do montażu paneli weźmy pod uwagę nośność ściany, sposób instalacji oraz rodzaj wykończenia. Panele z założenia powinny być montowane w poziomie na podłodze, ponieważ taka jest ich podstawowa funkcja, jednak np. w przypadku desek drewnianych problemem może być ich ciężar. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem będzie więc montaż modułów gotowych, zamontowanych już na płytach drewnopochodnych i wykończonych na podłodze. Panele muszą być zamontowane trwale i skutecznie, aby nie stanowiły zagrożenia dla domowników.

fotolia.com, 182084495 | Autor: derinphotography

fotolia.com, 182084495 | Autor: derinphotography

W przypadku elementów desek np. fabrycznie postarzanych, możliwe jest zakotwienie płyty OSB do ściany, a następnie przyklejenie do powierzchni poszczególnych części. Do zabezpieczenia ich wyglądu można użyć tych samych lakierów, które stosuje się do podłóg.

Do każdego montażu, niezbędne będzie również zastosowanie kleju montażowego – wybierając go warto zwrócić uwagę, czy jest przeznaczony do materiału, z którego wykonane są panele. Najlepiej wybrać te, które wyróżniają się zwiększoną przyczepnością – wiązanie powinno im “zająć” kilka minut.

Jeżeli do paneli, które zakupiliśmy, została dodana szczegółowa ich montażu na ścianie, należy się do niej zastosować. Instrukcje mogą różnić się w zależności od rodzaju paneli – podłogi, którą zakupiliśmy i materiału, z  którego zostały wykonane. Generalnie jedna, montaż paneli na ścianie nie wymaga od nas specjalnych przygotowań powierzchni – ważne, aby ściana była dobrze wysuszona, pozbawiona nierówności i stosunkowo gładka.

Warto dodać, że panele winylowe są lżejsze i cieńsze od paneli podłogowych drewnianych (mają od 2 mm grubości) i nie wymagają mocowania na podłożu pośrednim typu podkład, płyta OSB itp. Praktyka wykazuje, że mogą być klejone i mocowane bezpośrednio do ściany.

GDZIE SPRAWDZĄ SIĘ PANELE MONTOWANE NA ŚCIANIE?

Ze względu na dużą różnorodność w zakresie wybarwienia, odcieni, kolorów oraz imitacji paneli – drewno, kamień itp. – bez trudu dopasujemy odpowiednie panele do wybranego pomieszczenia.

Panele ścienne cieszą się dużą popularnością w pomieszczeniach użyteczności publicznej (są trwałe i szybkie w montażu), ale również i w mieszkaniach prywatnych możemy coraz częściej je spotkać.  Czy istnieją ograniczenia w ich stosowaniu? Do takich zdecydowanie należy wymienić pomieszczenia narażone na wilgoć, jednak  w tym przypadku sytuacja nie jest “beznadziejna” ponieważ możemy w takich miejscach zastosować panele PVC, które zachowują się jak płytki ceramiczne. Pod uwagę powinniśmy wziąć również łatwopalność paneli – nie możemy ich stosować w obiektach użyteczności publicznej – za stosowanie materiałów łatwopalnych w takich miejscach grożą wysokie kary – przed zakupem paneli zawsze należy zapoznać się z ich specyfikacją. Ściana, na której chcemy zamontować panele, musi być wolna od grzybów i zawilgoceń oraz pleśni.

PANELE WINYLOWE EXPONA

Jeżeli oczekujesz wzorów niebanalnych, modnych, abstrakcyjnych, ciepłych, chłodnych albo minimalistycznych, koniecznie zajrzyj na naszą stronę. Znajdziesz tam panele winylowe, które sprawdzą się w każdym miejscu – niezależnie od wystroju i charakteru pomieszczenia. Jesteśmy pewni, że dzięki temu stworzysz oryginalną i jedyną w swoim rodzaju przestrzeń, do której po prostu chce się wracać.

Pamiętaj jednak, że podłogowe panele Expona nie posiadają atestów wymaganych przy ich montażu na ścianie. Przykład klientów, którzy zakupili nasze panele dowodzi, że dobrze sprawdzają się one jako element ściennej dekoracji, jednak w opakowaniu paneli znajdziesz dokumentację obejmującą jedynie ich stosowanie na podłogach.

Dowiedz się więcej o panelach Expona. Kliknij!