m

This is Aalto. A Professional theme for
architects, construction and interior designers

Call us on +651 464 033 04

531 West Avenue, NY

Mon - Sat 8 AM - 8 PM

Top

Płyty LVT, znane jako panele winylowe, to materiał podłogowy powszechnie stosowany w Stanach Zjednoczonych. Teraz podbija również serca Polaków, choć nadal, mylnie, kojarzony jest z laminatem podłogowym znanym z czasów PRL. W rzeczywistości jest to innowacyjny, uniwersalny, praktyczny, a dodatkowo tłumiący hałasy, materiał.

PODŁOGA, KTÓRA REDUKUJE HAŁAS O PONAD 50%

Nowoczesne podłogi winylowe posiadają pewną zaletę, którą z pewnością docenią rodziny z dziećmi, mieszkańcy wielopiętrowych bloków oraz pracownicy wielkich sklepów czy lokali usługowych.

Mowa o znacznej redukcji hałasu. Luxury Vinyl Tiles (płyty LVT) składają się z pięciu warstw:

1. warstwa PUR – warstwa ułatwiająca czyszczenie
2. warstwa WEAR – warstwa użytkowa, bezbarwna, embossowana, która zabezpiecza wzór
3. warstwa DECORATION – to warstwa dekoracyjna, na której znajduje się właściwy nadruk wzoru lub koloru
4. warstwa STABILIZATION – warstwa stabilizacyjna z PVC, minimalizująca wpływ czynników fizycznych, na przykład utratę ciepła.
5. warstwa Load Bearing – to warstwa nośna, która jest podstawą całego panelu, stabilizuje, ułatwia montaż i przedłuża trwałość podłogi

Całość pokryta jest zabezpieczającą powłoką winylową, która dodaje także panelom walorów estetycznych. Co w praktyce oznacza taki skład? Sprawia, że pewne dźwięki stają się niemal niesłyszalne. Tłumi stuk obcasów, spadające na ziemię przedmioty, a także odgłosy dochodzące z niższych pięter.

Istotną rolę odgrywa tu wspomniana warstwa STABILIZATION, która minimalizuje wspomniany wpływ czynników fizycznych, do których możemy zaliczyć również pochłanianie dźwięków uderzeniowych.

fot. Expona

fot. Expona

Panele LVT redukują dźwięki uderzeniowe, są o wiele bardziej ciche od zwykłych paneli laminowanych i zawdzięczają to właśnie swojej budowie. Nie bez znaczenia jest tu również sposób montażu – takie panele przyklejane są bezpośrednio do podłoża, dzięki czemu nie wytwarza się pusta przestrzeń, która przenosi dźwięki. Nic więc dziwnego, że na wybór paneli LVT decyduje się coraz więcej osób, również tych, które cenią sobie ciszę i spokój.

JAKIE SĄ INNE ZALETY PANELI WINYLOWYCH?

Funkcjonalność podłóg winylowych nie kończy się na redukcji hałasu. Warto wspomnieć, że są one także antypoślizgowe oraz wodoodporne. Docenią je też osoby, chodzące po domu boso, bowiem płyty LVT bardzo dobrze zatrzymują ciepło i nie wyziębiają się. Są łatwe w codziennej pielęgnacji oraz nie wymagają specjalistycznego czyszczenia. Raz na jakiś czas wystarczy przetrzeć je na mokro i pozostawić do wyschnięcia.

Kolejną kwestią jest długowieczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Na winylu nie widać klasycznych uszkodzeń, ponadto trójwarstwowy skład chroni podłogę. Gdyby jednak zaszła potrzeba wymiany kawałka płyty, można go bez problemu wyciąć i na jego miejsce wstawić nowy, o identycznym wyglądzie.

fot. Expona

fot. Expona

ELEGANCKIE ORAZ DESIGNERSKIE PODŁOGI

Urządzenie domu, biura czy jakiegokolwiek innego lokalu to ważna kwestia, która powinna być również uwarunkowana estetyką oraz stylem wnętrza. I w tej sytuacji podłogi winylowe sprawdzają się doskonale. Dzięki nowoczesnym technologiom, istnieje możliwość wprowadzenia tkanki fotograficznej o różnych wzorach. Płyty LVT mogą przybrać wygląd drewna, kamienia czy płytek. Obecnie jest ponad 100 wzorów tego materiału podłogowego. Popularnością cieszą się te klasyczne, jak i designerskie oraz bardzo nowoczesne.

Płyty winylowe to jeden z trendów mieszkaniowych podyktowany funkcjonalnością oraz uniwersalnością i ekonomicznością. Może warto zastanowić się nad tym alternatywnym materiałem na podłogi?